
U ponedeljak počinje Festival slikovnica Čigra! Drugi po redu festival će se održati od 2. do 4. oktobra u Požegi i ovo je odličan način da se obeleži Dečija nedelja. Čigra je jedini festival takve vrste u Srbiji. Organizator je Narodna biblioteka Požega, dok je glavni pokretač Daniela Skoković, direktorka pomenute biblioteke.
Program druge Čigre po redu je više nego raznovrstan i možete ga preuzeti ovde: Čigra 2017 Program! Gosti festivala su ilustratori, autori, izdavači, bibliotekari, vaspitači, profesori, kao i mnogobrojna deca iz lokalnih vrtića i škola.

Organizovane su čak dve izložbe! Izložbu ilustracija Dušana Pavlića “Stilske igre” je otvorio Simeon Marinković (Kreativni centar) 28. septembra u Gradskoj galeriji Požega, dok je “Cvetomisli i knjigocrt”, izložba Maje Veselinović, zakazana za 3. oktobar u galeriji Kluba mladih. I Pavlić i Veselinović su umetnici sa čijim su se slikovnicama ili ilustracijama uopšte deca sigurno susretala, tako da je videti njihov širi opus prilika da nauče nešto više o njima.
Pisci Dejan Aleksić i Irena Zelena će biti gosti više vrtića u Požegi, dok će ilustratorka Biljana Mihajlović imati radionicu za decu u Dečijem odeljenju NB Požega. Bibliotekarke Biblioteke grada Beograda Jasna Brkić i Violeta Đorđević će čitati priče deci koja će takođe moći da pogledaju različite predstave. Dragan Cicvarić i Mladen Majstorović iz muzeja “Staro selo” Sirogojno će predstaviti svoje publikacije za decu – slikovnicu o mitskim bićima zlatiborskog kraja. Predstaviće se i “Ovca u kutiji“, festival slikovnice iz Hrvatske, “Lutvid fest” festival lutkarstva u organizaciji NB “Filip Višnjić” iz Bijeljine, kao i Taktilne slikovnice za slabovidu decu Tamare Radojičić.
Pored pomenutih programa za decu, bitno je pomenuti okrugli sto čija je tema problemska slikovnica. Učesnici će se truditi da odgovore na pitanja o pisanju i ilustrovanju problemskih slikovnica, kao i njihovoj izdavačkoj produkciji i ponudi.

Ovo je zaista jedinstvena prilika gde će za istim stolom razmenjivati ideje i iskustva pisci (Dejan Aleksić), ilustratori (Aleksandar Zolotić, Maja Veselinović, Biljana Mihajlović), izdavači (Zavod za udžbenike, Kreativni centar), bibliotekari (Jasna Brkić, Violeta Đorđević), roditelji i vaspitači (Mirjana Petrović), dok će svoje stručno mišljenje dati i profesori Učiteljskog fakulteta iz Užica. Ne treba propustiti ni prezentacije Aleksandra Gubaša (Knjigoskop) koja govori o tome da li su slikovnice samo za najmlađe ili ne, kao ni Ane Cvetanović (NB Leskovac) o evropskoj i srpskoj bajci u slikovnicama. Ali to i dalje nije sve! Informišite se o programu i, ako ste u prilici, svratite u Požegu!
NB Požega i njeno Dečije odeljenje su već poznati po osmišljavanju raznovrsnih programa za decu koji čine dosta na približavanju biblioteke njenim sugrađanima. “Za svaku bebu knjiga”, “Putujuća biblioteka” i “Bibliobubamara” su samo neki od njih. Najveća zasluga pripada Danieli Skoković koja svoje znanje, entuzijazam i ideje usmerava ka slikovnicama i deci. Takođe je zaslužna za okupljanje autora, ilustratora, izdavača i bibliotekara pod istim krovom koji jedino kroz konstruktivni dijalog i saradnju mogu da utiču na usmeravanje tržišta slikovnice u Srbiji ka pozitivnim promenama. Pod tim smatramo otvorenost izdavača ka različitim formatima slikovnice, promovisanje domaćih autora/ilustratora, pažljivo odabranu prevodilačku delatnost, kao i ostala polja na kojima je potrebno raditi zajedničkim snagama.