Naslov: Kako je zeka upoznao vevericu
(preuzmite pdf klikom na naslov slikovnice)
Autor: Milan Mihaljčić
Ilustrator: Dušan Pavlić
Izdavač: Elektronsko izdanje
Godina: 2014.
Uzrast: 4 – 7 godine
Kako je zeka upoznao vevericu (avantura za nevericu), autora Milana Mihaljčića i ilustratora Dušana Pavlića, je druga, od ukupno tri premijerno objavljenih slikovnica na našem blogu. Prethodno objavljena je Kako su nastale zvezde (Nemanja Paštar i Boris Kuzmanović), dok Miš i mrak (Dejan Aleksić i Boris Kuzmanović) još uvek čeka svoju objavu.
Više o projektu vezanim za pomenute elektronske slikovnice pročitajte u postu Premijera slikovnica.

Ova priča počinje slikom simpatičnog zeca koji vozi trotinet kroz opasnu šumu. Mi ne bismo ni znali da je šuma opasna, s obzirom na to da zeka ima potpuno bezbrižan izraz lica… sve dok ne sretne gladnu liju!
Ali umesto da se prepadne i pobegne, zeka zamoli liju da je uplaši, jer se on, zamislite, ne boji ničega na svetu! Lija zamahne kandžama tik ispred zekine njuške i, iako ne izgleda da mu je baš svejedno, odleprša dalje neimpresioniran lijinim umećem.

Priča prati prepoznatljivu narativnu strukturu – zec sreće jednu po jednu životinju u šumi. Svaka od njih (strašnija od prethodne) mu zatim postavlja isto pitanje (Kuda si krenuo, zekane?), dok zec uvek ima spreman odgovor (Dobro da te sretoh! Molim te uplaši me! Dosadilo mi je da se na ovom svetu ničega ne bojim!).
Baš kada pomislimo da mu je dosta plašenja i da je vreme da izađe iz strašne šume, zeka nailazi na vevericu koja ga zamoli da je uplaši. Iako se veverica trese od straha, insistira da se na ovom svetu baš ničega ne boji. Nismo mi jedini, i zec priznaje da mu ništa nije jasno… sve dok iz torbe ne izvadi jednu knjigu! Kako se završava priča i ko se na kraju koga boji – pročitajte u samoj slikovnici!

Kako je zeka upoznao vevericu nam šalje poruku, tj. deci da je u redu bojati se. Naš glavni junak – zeka, ne samo da nalazi način da se izbori sa svojim strahovima, nego i shvata da nije jedini koji ih ima.
Autor slikovnice Kako je zeka upoznao vevericu, Milan Mihaljčić, iz svog bogatog iskustva rada za decu i sa decom, očigledno ume da prepozna, tj. osmisli priču koja će se deci svideti! To se vidi, ne samo u pomenutoj slikovnici, već i u Kiši od slatkiša (ilustrator Ivica Stevanović), Štrokavom Đuri (ilustrator Dušan Pavlić), kao i u Mišu iz Oklahome (takođe sa Pavlićem).

Pavlićeve ilustracije odlično doprinose dramatici same priče – svaka etapa u šumi je za nijansu mračnija, a zeka nakon svake životinje sve više zabrinut. Lijino mahanje kandžama i zmijino siktanje nas ne ostavljaju ravnodušnim, dok razjapljene čeljusti Vučice (sa repićem i mašnom na glavi) čine da se već ozbiljno zabrinemo za zekino zdravlje! Ilustratorsko umeće Dušana Pavlića nam je itekako poznato, što kroz serijal Kreativnog centra Šta sve Ana zna (Simeon Marinković), Stilske igre (prethodno pomenuti autor), kao i ilustracije za Politikin Zabavnik, razne stripove i udžbenike.
Prelistajte knjigu klikom na link ispod:
Ili pročitajte ovde:
Biografije autora i ilustratora
Milan Mihaljčić
Milan Mihaljčić je rođen 1966. godine u Beogradu. Diplomirao je na Filozofskom fakultetu u Beogradu i to na odseku za psihologiju.
Mihaljčić je radio kao urednik dečjih izdanja u nekoliko izdavačkih kuća. Poslednjih godina radi kao vaspitač u vrtiću.
Autor je većeg broja priča za slikovnice. Dizajnira igračke i igre za decu.
Dušan Pavlić

Dušan Pavlić (1968) je ilustrator, likovni urednik i dizajner knjiga u izdavačkoj kući Kreativni centar. Ilustrovao je knjige za kuće Kreativni centar, Zavod za udžbenike, Laguna, Dječja knjiga / Bosanska riječ, Klett, Knjiga u centru, Atlas / Glénat, Oxford University Press, Cambridge University Press, Usborne Publishing, McGraw-Hill itd.
Objavljivao je ilustracije u Politikinom Zabavniku, dečjem dodatku Večernjih novosti, Vremenu itd.
Pavlićeve ilustracije su nagrađivane Zlatnim Perom, Nevenom, Grifonom, zatim na Majskom salonu i sajmovima knjiga u Beogradu i Novom Sadu. Za svoje radove dobijao je nagrade u Italiji, Belgiji i Brazilu. Njegove ilustracije predstavljene su na Međunarodnom sajmu dečjih knjiga u Bolonji 1999. godine.
5 thoughts on “Kako je zeka upoznao vevericu (avantura za nevericu)”